آیا مستاجر می تواند ادعای مالکیت بکند؟

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه

در خصوص ادعای مالکیت مستاجر بر ملک چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید در چه صورت و به چه مستاجر می تواند ادعای مالکیت بکند؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم. با ما همراه باشید.

ادعای مالکیت ملک به چه معناست؟

ادعای مالکیت با این مفهوم بیان می شود که فردی (به عنوان مثال در این مقاله مستاجر ملک) که حقی مبنی بر مالکیت، بر ملک ندارد، ادعای مالکیت کرده و حقی را برای خود قائل شود. در برخی موارد زمانی که ملک اجاره ای برای مدتی طولانی در اختیار یک مستاجر قرار می گیرد فرد مدعی مالکیت شده و در جهت ادعای خود اقداماتی مانند عدم تخلیه ملک را انجام می دهد.

 

آیا مستاجر می تواند ادعای مالکیت ملک را داشته باشد؟

برای افرادی که اولین بار با این مفهوم آشنا می شوند ممکن است سوال شود که آیا مستاجر حق قانونی دارد که ادعای مالکیت ملک را داشته باشد؟ در جواب این سوال باید بگوییم بسته به اینکه ملک تحت اجاره چه نوع کاربری داشته باشد شرایط آن متفاوت بوده و قوانین اجرایی برای آن نیز متفاوت خواهد بود.

بیش تر بخوانید:

ادعای مالکیت

ادعای مالکیت ملک توسط مستاجر در املاک مسکونی

ممکن است این حرف را شنیده باشید که در صورت اجاره و سکونت طولانی مدت در ملک مسکونی مستاجر می تواند ادعای مالکیت داشته باشید ولی باید بگوییم بر خلاف نظر عموم مردم در املاک مسکونی ادعای مالکیت توسط مستاجر امکان پذیر نمی باشد. در املاک مسکونی هر چقدر که مستاجر در ملک ساکن بوده باشد، ادعایی را برای فرد ایجاد نکرده و نمی تواند ادعای مالکیت کند. این حق تنها در املاک تجاری و تنها در شرایط خاصی برقرار خواهد بود.

ادعای مالکیت ملک توسط مستاجر در املاک تجاری

گفتیم که ادعای مالکیت مستاجر برای املاک مسکونی قابل قبول نیست و برای املاک تجاری و تحت شرایط به خصوصی می تواند ادعا داشته باشد. برای املاک تجاری به سبب شهرت و فعالیت تجاری انجام شده در ملک، شرایط اجاره در مقایسه با املاک مسکونی بسیار متفاوت است. این به این معناست که اگر فردی چندین سال در محلی که اجاره کرده است و در آن محل با توجه به کسب و کار مشتری زیادی داشته باشد، می تواند از مالک ملک حق کسب و پیشه دریافت کند. بر اساس قوانین وضع شده در سال ۵۶ کاسبانی که در زمان اجاره ملک تجاری ملک مورد نظر را به صورت سرقفلی اجاره کرده اند و به موجب فعالیت خود در ملک مورد نظر شهرت و اعتباری را برای آن رقم زده اند، دارای حقی مبنی بر تجارت انجام شده و شهرت ایجاد شده برای ملک هستند و به موجب آن می توانند حق کسب و پیشه و یا حق تجارت را از مالک ملک طلب کنند.
سرقفلی ملک همان حق تجارت یا ایجاد نام تجاری برای ملک می باشد که به واسطه فعالیت کاسب در آن مکان و حسن شهرت وی ایجاد شده است. سرقفلی ملک بسته زمان اجاره، مدت فعالیت کاسب، نوع کسب کار، متفاوت بوده و در زمان اجاره و تخلیه ملک محاسبه و دریافت می شود. دریافت سرقفلی و میزان آن بسته به توافق طرفین انجام شده و می تواند توسط مستاجر مطرح و بسته به عرف جامعه و یا نظر کارشناسی تعیین و اعلام می شود. اگر مالک سرقفلی مغازه یا ملک تجاری را از مستاجر خریداری کند دیگر حقی برای مستاجر برقرار نبوده و نمی تواند ادعایی داشته باشد. لازم است بدانید قانون سرقفلی ملک تجاری تنها برای قرارداد هایی صادق است که بین سال های ۵۶ تا ۷۶ تنظیم شده است و برای قرارداد های بعد از آن حکم نمی کند.

چند نکته مهم در خصوص حق مالکیت مستاجر بر املاک تجاری

به طور کامل با چگونگی ادعای مالکیت مستاجر آشنا شدید. اکنون به بررسی چند نکته مهم در خصوص حق مالکیت مستاجر می پردازیم.

بیش تر بخوانید:

حق مالکیت مستاجر پس از مدت زمان طولانی اجاره

این موضوع کاملا اشتباه است. بر اساس قوانین تدوین شده هیچ گونه مدت زمانی برای ایجاد حق مالکیت بر ملک تجاری توسط مستاجر تعیین نشده است و گذشت زمان عامل تعیین کننده نمی باشد. تنها اگر مستاجر سرقفلی ملک تجاری را خریداری کرده باشد و طی سال های طولانی شهرت داشته باشد می تواند ادعای مالکیت بکند.

خرید سرقفلی به معنای حق مالکیت بر ملک تجاری است؟

خرید سرقفلی ملک تنها به معنای در اختیار داشتن شهرت مغازه می باشد و به موجب آن ادعایی مبنی بر مالکیت برای مستاجر ایجاد نمی شود. در صورت خرید سرقفلی ملک مستاجر می تواند شخصا در ملک تجاری فعالیت کرده و اجاره بهایی اندک را به مالک بپردازد و در پایان و همزمان با تخلیه ملک مبلغ سرقفلی را به صورت به روز و بر اساس نرخ بازار دریافت کند. لذا می توان گفت مستاجر به هیچ عنوان حقی بر مالکیت ملک ندارد.

جمع بندی

  • قانون سال 76: دعای مالکیت ملک توسط مستاجر زمانی پابرجاست که مستأجر علاوه بر پرداخت ودیعه، مبلغ دیگری را به‌عنوان مبلغ سرقفلی به مالک بپردازد.
  • قانون مالک و مستاجر سال 56: اگر مستاجری ملکی تجاری را با سرقفلی اجاره کند، پس از اتمام قرارداد می‌تواند ادعای حقی (حق کسب و پیشه و تجارت) یا حق تجارت (ایجاد نام تجاری در ملک اجاره‌ای یا سرقفلی) را نماید و از مالک ملک تجاری مبلغی را دریافت کند.
  • بر اساس قانون، ادعای مالکیت ملک توسط مستاجر زمانی پابرجاست که مستاجر علاوه بر پرداخت ودیعه، مبلغ دیگری را به‌عنوان مبلغ سرقفلی به مالک بپردازد.
  • در صورت داشتن حق سرقفلی توسط مستاجر، او نمی‌تواند ملک تجاری را به دیگری اجاره دهد.
  • ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این قانون در صورتی پا برجاست که هیچ‌گونه تخلفی از مستاجر سر نزده باشد.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 − 2 =

فهرست