بررسی انواع سند ملک

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه

املاک مختلف دارای اسناد متفاوتی هستند و وجود انواع مختلف سند موجب شده است نحوه خواندن آن ها و داشتن اطلاعات درخصوص هرکدام برای تمامی مشاورین املاک و کسانیکه قصد دارند در بازار مسکن به فعالیت و معامله بپردازند اهمیت زیادی داشته باشد. در این مقاله به بررسی انواع سند ملک و مشخصات هرکدام می پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت نوع سند

اگر فردی قصد داشته باشد در حرفه املاک مشغول به فعالیت شود باید با اهمیت سند و نوع آن آشنا باشد. فرقی ندارد به صورت مبتدی یا حرفه ای باشد، در هر دو حالت در صورت آشنایی با انواع سند های ملکی و تفاوت ارزش و اعتبار اسناد می توانند با آگاهی بالاتر در سطوح حرفه ای اقدام کرده و در صورت لزوم اقدامات مناسبی را انجام دهند.

در برخی مواقع تفاوت اسناد ملکی بسیار جزئی می باشد اما در واقعیت ارزش ملک و شرایط خرید و فروش آن بسیار متفاوت است. در این شرایط کوچک ترین کوتاهی یا عدم آگاهی از سوی مشاور می تواند برای وی گران تمام شود.

انواع سند ملکی (بر اساس اعتبار سند)

همانطور که اشاره کردیم اسناد ملکی متفاوت هستند و دارای انواع مختلف سند ملکی هستیم. لازم است بدانید اسناد را با توجه به معیارهای متفاوت می توان دسته بندی کرد. یکی از مهم ترین معیارهای دسته بندی و تقسیم اسناد براساس اعتبار آن ها می باشد.

این به این معناست که اسناد ممکن است دارای اعتبار کافی باشند و به راحتی قابل استناد باشند و یا قابل استناد نبوده و نیاز به اعتبار سنجی داشته باشند. اعتبار اسناد با توجه به نحوه تنظیم آن ها تعیین شده و موارد زیر را شامل می شود:

اسناد رسمی

اسناد رسمی توسط ماموران دولت و به صورت رسمی تنظیم می شوند و به همین دلیل در هر سازمان یا ارگانی به راحتی قابل استناد می باشند.اسناد رسمی شامل اسنادی می شود که در سازمان های رسمی مانند شهرداری، وزارت خانه ها و یا دفاتر اسناد رسمی و توسط ماموران و نمایندگان این سازمان ها یا هیئت مدیره کانون وکلا تنظیم شوند و در غیر این صورتسند مربوطه رسمی نخواهد بود.

اسناد عادی

تمامی اسنادی که رسمی نباشند جزو اسناد عادی محسوب می شوند. این اسناد توسط افراد عادی نوشته و تنظیم شده اند. . به عنوان مثال قراردادهای ملکی که در بنگاه های معاملاتی و توسط مشاوران املاک تنظیم می شود به عنوان یک سند عادی شناخته می شوند.

این اسناد در مقایسه با اسناد رسمی از اعتبار کمتری برخوردار می باشند. اعتبار این دسته از اسناد باید در مواقع لزوم مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان به آن ها استناد کرد اما در مقایسه با اسناد عاید، می توان گفت که سند های رسمی از اعتبار بالاتری برخوردار می باشند و نیازی به تایید اعتبار آن ها نیست.

انواع اسناد ملکی (بر اساس نوع سند)

اسناد بر اساس انواع مختلف و شرایط و ویژگی هایشان نیز دارای دسته بندی متفاوتی هستند. در ادامه مهم ترین انواع سند را نام می بریم و بررسی می کنیم.

سند منگوله دار (دفترچه ای)

از گذشته اسناد به صورت منگوله دار تنظیم می شدند که به دلیل وجود معایبی از سال90 اسناد تک برگ جای این اسناد را پر کردند. این اسناد شامل چندین برگ می باشند که با نخ و تکه ای سرب توسط اداره ثبت اسناد پلمپ شده است. اسناد منگوله دار به صورت دستی نوشته و تنظیم می شدند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معایب سند منگوله دار می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

سند منگوله دار دیگر صادر نمی شود و تمامی سند های منگوله دار مربوط به املاکی است که پیش از سال 90 ساخته شده اند. لازم به ذکر است تمامی اسناد منگوله دار پس از نقل و انتقال املاک یا هر گونه تغییری در آن ها تحویل گرفته شده و تبدیل به اسناد تک برگ می شوند.

همچنین باید بدانید اسناد دفترچه از اعتبار لازم برخوردار می باشند و تنها در صورت تمایل مالک برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ و یا ایجاد تغییری در اطلاعات سند باید تبدیل انجام گردد.

سند تک برگ

در قسمت قبل گفتیم که سند منگوله دار پس از سال 90 دیگر صادر نمی شود و اسناد تک برگ جای آن ها را پر کرده اند. سند تک برگ از امنیت بالاتری برخوردار می باشد و معایب بیشمار سند منگوله دار در آن به چشم نمی خورد.

سند تک برگ شامل مشخصات کامل مالک جدید، مشخصات ملک مورد نظر از جمله کروکی و موقعیت مکانی آن، شماره قطعه، مساحت دقیق ملک، پلاک ‌های اصلی و فرعی و مفروزی، بخش و ناحیه، نوع کاربری، سال ساخت، وضعیت خاص، آدرس پستی، کد پستی، شماره ‌های دفتر الکترونیکی، سمت و طبقه و همچنین امکانات اختصاصی و مشاعی است.

سند وقفی

درصورتی که فردی تصمیم بگیرد ملک یا زمین خود را وقف کند، ملک مربوطه به مالکیت اداره اوقاف درخواهد آمد و سند مربوطه وقفی می باشد. در این صورت تصمیم درخصوص آینده ملک به عهده اداره اوقاف می باشد. در صورتی که در زمین مربوطه اقدام به ساخت املاک مسکونی شود وضعیت سند املاک به چه صورت خواهد بود؟

در جواب این سوال باید بگوییم در این شرایط هر یک از آپارتمان ها به صورت جداگانه دارای سند وقفی خواهد بود. ظاهر سند وقفی تفاوت زیادی با سند تک برگ شخصی ندارد و تنها تفاوت آن ها در وضعیت مالکیت می باشد.

در صورت خرید ملک با سند وقفی شما تنها مالک اعیان آن ملک (آپارتمان و یا واحد) خواهید بود و عرصه ملک (زمینی که ملک بر روی آن ساخته شده است) در مالکیت اداره اوقاف خواهد بود.

نکته ای که باید در مورد اسناد وقفی در نظر گرفت ارزش آن ها می باشد. این دسته از املاک به سبب نوع مالکیت آن ها در مقایسه با اسناد ملکی شش دانگ، از ارزش کمتری برخوردار بوده و معمولا 20 تا 30 درصد تفاوت قیمت دارند.

اسناد تعاونی

در زمانی که تعاونی های مسکن اقدام به ساخت برج و یا مجتمع مسکونی می کنند به دلایل مختلف صدور سند تک برگ برای هر واحد مدتی طول خواهد کشید. در این زمان تعاونی های مسکن اقدام به صدور برگه هایی تحت عنوان سند تعاونی می کنند که در دفتر تعاونی مراحل انتقال آن طی می شود.

لازم به ذکر است اسناد تعاونی جزو اسناد غیر رسمی به شمار رفته و اعتبار سنجی آن ها در زمان خرید و فروش ملک ضروری می باشد و نباید نادیده گرفته شود. همچنین ارزش این سند از سند تک برگ کمتر بوده و ریسک معامله آن نیز بیشتر می باشد.

اسناد قولنامه ای

یکی دیگر از اسناد غیر رسمی که به طور چشم گیری در بازار مسکن وجود دارد اسناد قولنامه ای می باشد. این سند شامل یک مبایعه نامه و وکالت نامه بلاعزل می باشد که در زمان معامله تنظیم می شود. در این گونه معاملات به سبب مشکلاتی از جمله آماده نبودن سند، در رهن بودن سند و ملک مربوطه و… سند تک برگ به نام مالک جدید متقل نمی شود و برای انجام مراحل مربوطه یک وکالت نامه بلاعزل به خریدار داده می شود.

احتمال کلاهبرداری در این سند بالا می باشد.

سند شورایی

در شهرهای کم جمعیت و همچنین در روستاها در زمان خرید و فروش ملک، مدارک مربوط به معامله مانند مبایعه نامه و قولنامه تنظیم شده را به شورای شهر برده و با درج مهر شورا بر روی آن تایید مالکیت ملک را دریافت می کنند.

به عبارتی در این شرایط سند رسمی تنظیم نمی شود و تنها مبایعه نامه مربوطه دارای مهر شورای شهر محل خواهد بود. به دلیل وجود این مهر و تایید صورت گرفته این دسته از املاک و اسناد دارای اعتبار بالاتری در مقایسه با اسناد قولنامه ای می باشند.

همچنین لازم است بدانید در این نوع از معاملات هزینه‌ نقل و انتقالات و مالیات و عوارض شهرداری حذف شده و در نتیجه با مبالغ پایین تری می توان معامله کرد.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 4 =

فهرست