بررسی جهت گیری ساختمان و میزان نور خانه

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه

برای شما هم پیش آمده است که در خصوص جهت گیری ملک و میزان نور خانه شنیده باشید. اما آیا به درستی در خصوص آن اطلاعات دارید و می دانید جهت گیری مناسب چیست؟ در این مقاله به بررسی جهت گیری ساختمان و میزان نور خانه می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع خانه از نظر جهت گیری جغرافیایی

خانه ها یا واحد های آپارتمانی از نظر قرار گیری در خیابان و یا قرار گیری در برج های مسکونی با یک دیگر متفاوت می باشند و در نتیجه میزان نورگیری و گرمای خانه در هر کدام از آن ها متفاوت خواهد بود. اما برای تشخیص جهت گیری خانه ها باید در ابتدا با جهت های جغرافیایی آشنا باشید و قدرت تشخیص آن ها را داشته باشید.

اگر با جهت های جغرافیایی آشنایی ندارید و قصد تشخیص سریع آن را دارید باید بگوییم یکی از بهترین روش ها در تشخیص جهت های جغرافیایی، طلوع و غروب خورشید می باشد.

به صورتی که خورشید در صبح و زمان طلوع از مشرق طلوع کرده و در شب و هنگام غروب از سمت غرب غروب می کند. در نتیحه اگر در صبحگاه طوری بایستیم که دست راستمان به سمت خورشید باشد چهار جهت جغرافیایی را به راحتی می توانیم تشخیص دهیم.

اگر به صورتی که در بالا گفتیم ایستاده باشیم جهت های جغرافیایی به این صورت است که سمت راستمان شرق، سمت چپ غرب، روبرو شمال و پشت سرمان جنوب قرار دارد. در مجموع خانه ها دارای قرار گیری های زیر می باشند:

 • خانه های شمالی _ جنوبی
 • خانه های شرقی _ غربی
 • خانه های نبش خیابان
 • خانه های دوکله یا دو بر

در ادامه به بررسی هرکدام از جهت گیری ها و مزایا و معایب آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

خانه های شمالی _ جنوبی

خانه هایی جزو این جهت گیری هستند که این شرایط را داشته باشند. یعنی با توجه به جهت های جغرافیایی، خانه هایی که در سمت و جهت شمال قرار گرفته باشند شمالی بوده و معمولا حیاط این خانه در مجاورت با خیابان می باشد.

به صورتی که برای ورود به خانه ابتدا وارد حیاط و سپس وارد فضای داخلی خانه خواهیم شد. در مقابل این خانه و در سمت دیگر خیابان، خانه جنوبی قرار دارند بطوری که در این خانه ها ساختمان خانه در مجاورت با خیابان می باشد و به محض ورود با خانه وارد فضای داخلی شده و پس از آن می توانیم به حیاط خانه برویم.

حالا که با خانه های شمالی و جنوبی آشنا شدید ممکن است درخصوص تفاوت آن ها در خصوص نورگیری سوال داشته باشید. باید بگوییم در این میان وجه تمایز خانه های شمالی و جنوبی میزان نورگیری آن ها در طول روز و در فصول مختلف سال می باشد.

به صورتی که خانه های جنوبی نورگیری بیشتری در مقایسه با خانه های شمالی داشته و نور آن ها بسیار دلپذیر می باشد. به سبب نورگیری بیشتر در این خانه ها، کنترل دمای آن ها نیز راحت تر خواهد بود.

اما خانه های شمالی به سبب نورگیری کمتر در مقایسه با خانه های جنوبی برای فصل تابستان مناسب تر بوده و سبب خنک تر بودن آنها هوای مطلوب تری را خواهند داشت.

خانه های شرقی _ غربی

همه ی ساختمان ها و خانه ها به صورت شمالی و جنوبی نیستند و برخی از ساختمان ها به صورت شرقی و غربی ساخته شده اند. اما برای تشخیص خانه های شرق و غربی کمی روند سخت تری را خواهیم داشت.

برای تشخیص این خانه ها باید به طریق عمل کنیم. یعنی اگر طوری بایستیم که در راستای کوچه قرار گرفته باشیم و روبروی ما شمال باشد، خانه هایی که در سمت راست کوچه قرار دارند خانه های شرقی بوده و در مقابل آن ها و در سمت چپ شما، خانه های غربی خواهند بود.

جال در خصوص نورگیری خانه های شرقی و غربی صحبت کنیم. باید بدانید نورگیری در خانه های شرقی به گونه ای است که از ساعات اولیه روز تا نزدیک ظهر از نور بسیار خوبی برخوردارند اما پس از آن جهت گیری خورشید تغییر کرده و نور گیری در خانه های غربی بهتر خواهد بود. به طوری که در ساعات پایانی روز خانه های غربی نورگیری بسیار خوب و طولانی تری دارند.

با توجه به نورگیری در خانه های شرقی و غربی اتاق های خواب و نشیمن در طراحی نقشه به گونه ای تعبیه می شوند که ساکنین این خانه ها بیشترین بهره از نور خانه را ببرند. به طریقی که اتاق های خواب را در ضلع شرقی قرار می دهند تا بیداری افراد با نور مناسب ابتدای روز همزمانی داشته باشد و اتاق نشیمن خانه را در ضلع غربی آن قرار می دهند تا زمان طولانی تری در معرض نور باشد.

نکات تکمیلی در خصوص جهت گیری ساختمان

حالا مه با جهت گیری های مختلف ساختمان و تفاوت آن ها در نورگیری و میزان نور ساختمان آشنا شدید می توانید به درستی خانه مورد نظر خود را انتخاب کنید و طبق سلیقه خود خانه ی خود را داشته باشید. در آخر برخی از نکات تکمیلی در این مبحث را بیان و تکرار می کنیم. امیدواریم این مقاله کمکی هرچند کم به شما کرده باشد.

 • در فصول مختلف به سبب تغییر وضعیت زمین نسبت به خورشید، نورگیری خانه متفاوت بوده و تغییر می کند.
 • بهترین خانه ها از نظر نورگیری، خانه های جنوبی بوده و گرمای بیشتری نیز در فصول سرد دارند.
 • خانه های جنوبی به سبب نورگیری و گرمای مناسب تر قیمت بالاتری را تجربه می کنند.
 • در ساختمان های شمالی واحد های شمالی و در ساختمان های جنوبی واحد های جنوبی نورگیری بهتری دارند.
 • هزینه سرمایش و گرمایش در خانه های شرقی و غربی بیشتر می باشد که این امر به دلیل سرد تر بودن دیوار های شرقی و غربی در زمستان و گرمای زیاد آن ها در تابستان می باشد.
 • خانه هایی که در جهت باد های جغرافیایی قرار دارند بیشتر مورد آسیب قرار می گیرند به عنوان مثال خانه های شرقی و غربی در مناطقی که دارای بادهایی در جهت غرب به شرق و یا برعکس باشند بیشتر مورد آسیب واقع می شوند.
 • در خانه های شرقی غربی باید برای بهره بیشتر از نور روز، اتاق های خواب در ضلع شرقی و نشیمن در ضلع غربی تعریف می شوند.
 • خانه های غربی به سبب نورگیری آن ها در ساعات پایانی روز و همچنین زاویه تابش خورشید، برای پرورش گیاهان مناسب تر می باشند.
 • خانه های چند بر به سبب نورگیری مناسب از جهات مختلف و همچنین معیار های دیگر از جمله دسترسی مناسب تر و امکان طراحی بهتر، خانه های مناسب تری می باشند و به همین سبب قیمت بالاتری دارند.
 • در زمان خرید، نورگیری خانه تنها یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کرد و در کنار آن دیگر معیارها از جمله نقشه ساختمان، کیفیت ساخت، دسترسی ها و … نیز اهمیت دارند که باید به درستی بررسی شوند.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

5 − سه =

فهرست