بررسی معایب سند منگوله دار

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
سند منگوله دار از قدمت بالایی برخوردار است . برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید سند منگوله دار در گذشته معتبرترین سند موجود در جامعه بوده است . ولی بعد از سال ۹۰ روند کار تغییر کرد. پس از آن سندی جدید به نام سند تک برگ روی کار آمد و جای سند های منگوله دار را گرفت .

 

سند های منگوله دار معایب زیادی داشت که همین معایب موجب به وجود آمدن نوع جدید سند ها یعنی سند های تک برگ شد . در ادامه این مقاله میخواهیم قصد داریم به بررسی 7 مورد از مهم ترین معایب سند های منگوله دار بپردازیم . اگر شما هم علاقه دارید در این خصوص اطلاعات خوبی داشته باشید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

تعریف سند منگوله دار

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد با تعریف دقیق سند های منگوله دار آشنا نباشید. به همین دلیل لازم دانستیم در ابتدا با تعریف آن آشنا شوید . سند منگوله دار به اسناد مالکیتی گفته می شود که برای اموال غیر منقول شامل زمین ، ملک مسکونی ، ملک تجاری از سوی ادارات ثبت اسناد و املاک کشور صادر می شده است . این اسناد در مقابل تمامی افراد ثالث قابلیت استناد داشته و معتبر هستند. بگر بخواهیم در خصوص ظاهر این اسناد بگوییم باید بگوییم در واقع این اسناد از لحاظ ظاهری از دفترچه ای چند برگ ، با قید اوصاف ملک و مالک و تعدادی صفحات خالی و در نهایت پلمپ شده توسط نخ و سربی تشکیل شده است. نکته جالب این است که دلیل پلمپ این سند ها این است که کسی نتواند برگی از آن خارج کند . توجه به این نکته ضروری است که اگر سند پلمپ نشده باشد ، اعتبار ندارد . پس متوجه شدیم که دلیل پلمب کردن این سند حفظ صحت و اعتبار آن است . اما نکته بعدی که باید بدانید این است که سند های منگوله دار به صورت دست نویس و در یک دفترچه با تعداد زیادی برگه تنظیم می شدند .

معایب سند منگوله دار

تعریف این نوع از اسناد را توضیح دادیم .در این قسمت می رسیم به موضوع مقاله یعنی بررسی معایب سند منگوله دار.  در ادامه قصد داریم معایب این اسناد را توضیح دهیم . از سال 90 نوع جدیدی از اسناد روی کار آمدند . سند های تک برگ جایگزین سند های منگوله دار شد . دلیل به وجود امدن سند های تک برگ برخی از معایب مهم سند منگوله دار بود که در ادامه به طور کامل آن را بررسی می کنیم .

احتمال بالای ضایع شدن حق مالک

دست نویس بودن اسناد مالکیت منگوله دار مهم ترین عامل ترس از ضایع شدن حق مالک محسوب می شود . دلایلی مانند دست به دست شدن سند ، بی کیفیت بودن جوهر قلمی که با آن مندرجات تکمیل شده . یا ناخوانا نوشتن مطالب موجب شد به فکر سند های جدیدی باشند . سند های منگوله دار همیشه در معرض نابودی و از بین رفتن اطلاعات بودند . همین موضوع موجب ضایع شدن حق مالکین می شد . اما در اسناد تک برگ دارای هولوگرام ، به دلیل صدور مکانیزه ، در شکل و شمایل یکسان با اسناد تک برگی دیگر ، مشکل ناخوانا بودن آن حل شده است و اینکه چون در صورت فروش املاک ، برای مالک جدید سند جدید تک برگی صادر می شود . دیگر نگرانی از بابت دست به دست شدن سند مالکیت وجود ندارد . این موارد از مهم ترین مواردی بود که موجب ضایع شدن حق مالکین می شد و ممکن بود در زمان های آینده از سند منگوله دار چیزی باقی نماند.

تنها یک سند برای تمام شرکا

حتی تیتر هم کمی نگران کننده است. فقط یک سند وجود دارد و این سند برای تمام شرکا است . در نوع قدیم اسناد یعنی سند منگوله دار ، تنها یک دفترچه وجود داشت و نام تمامی مالکین در آن ثبت می شد . این مورد همیشه مشکلاتی برای شرکا به وجود می اورد . با باز شدن پلمپ و جدا شدن صفحات شامل اثبات مالکیت برخی از شرکا کار حتی از گذشته هم بسیار سخت تر می شد . اما در اسناد تک برگی جدید ، برای مالکین مشاع ملکی به نسبت سهمشان سند تک برگی مجزا صادر می شود. برای مثال اگر یک ملک مسکونی میان سه نفر به نحو مساوی یعنی هر کدام دو دانگ سهم داشته باشند ، بر مبنای نظام انفورماتیک صدور سند تک برگی، برای هر مالک دو دانگ، سند تک برگی مجزا صادر می شود. به این تریب شما اصلا نگران گم شدن، از بین رفتن و یا هر اتفاق دیگری که سند موجب می شود شما دیگر سند را نداشته باشید و نتوانید مالکیت خود را ثابت کنید، نیستید .

تحویل به مراتب سخت تر به مالک

صدور اسناد تک برگی توسط اداره ثبت اسناد و املاک انجام و از طریق اداره پست برای مالک جدید ارسال می شود.  در صورتی که نقل و انتقال اسناد منگوله دار حتماً باید با حضور هر دو نفر فروشنده و خریدار و سند مالکیت هر دو در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.

جعل آسان تر

جعل اسناد منگوله دار مالکیت به مراتب خیلی آسان تر از اسناد تک برگی مالکیت است به طوری که هولوگرام درج شده در روی سند تک برگی مالکیت امری مهم در اعتبار آن سند محسوب می شود در واقع می تواند با پلمپ سربی سند منگوله دار قیاس کرد با ویژگی های جدید و البته اعتبار بیشتر و امنیت بیشتر در برابر جعل دارند . اما جعل کردن هولوگرام سند تک برگ به مراتب بسیار سخت تر و ناممکن تر از جعل پلمپ سربی سند منگوله دار است. به همین می گوییم سند های منگوله دارد بیشتر و آسان تر در معرض جعل قرار می گیرند.

نبود اطلاعات دقیق و کروکی از ملک

در سند های منگوله دار مالکیت، کروکی از ملک مربوطه نبود و صرفاً مختصات ارضی و شهری ملک در آن درج شده است.  اما در اسناد تک برگی مالکیت، کروکی هوایی از آن ملک با پلاک ثبتی مشخص که شهرداری آن را صادر می کند، وجود دارد. به همین دلیل شما در سند های منگوله دار از مختصات دقیق و کروکی درست ملک خودتان اطلاعی ندارید.

اسراف در استفاده از کاغذ

سندهای منگوله دار در قالب دفترچه ای صادر می شدند که ممکن بود صفحات آن به بیش از ۱۰ صفحه نیز برسد. اما در اسناد مالکیت جدید، تنها یک برگ که مشخصات ملک و مالک در آن درج شده صادر می شود. در زمانی که کاغذ ارزش بالایی دارد نباید آن را به راحتی اسراف کنیم.

نبود امکان رونوشت آسان

عیب دیگر اسناد منگوله دار که شاید آنچنان اهمیت نداشته باشد اما حائز اهمیت است، رونوشت یا کپی گرفتن از آن اسناد است که نسبت به اسناد تک برگی فعلی، گرفتن کپی از آنها با دشواری و مشقت همراه است. پس برای افرادی که در زمان هایی قصد کپی گرفتن از سند خود را دارند این عمل را نمی توانند به راحتی انجام دهند .

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 × یک =

فهرست