بررسی چگونگی استعلام سند ملکی

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
Council document inquiry

با افزایش جمعیت و افزایش ساخت و سازها، معاملات ملکی رشد چشم گیری داشته است. به همین اندازه کلاهبرداری ها نیز افزایش یافته. یکی از مهم ترین اقدامات در معاملات ملکی جهت جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری و سو استفاده، استعلام سند ملکی است. در این مقاله به طور مفصل به بررسی چگونگی استعلام سند ملکی می پردازیم. با ما همراه باشید.

در معاملات خرید و فروش ملک به دلیل بالا بودن سرمایه مورد نیاز برای آن؛ بررسی جوانب مختلف و در نظر گرفتن نکات حقوقی مربوطه ضرورت می یابد. یکی از مورادی که می تواند اطمینان لازم برای انجام معامله ای را برای افراد فراهم کند، استعلام سند ملک مورد نظر است.

استعلام سند به چه معناست؟

پیش از بررسی چگونگی استعلام سند، لازم است بدانید استعلام سند به چه معناست. استعلام سند ملکی به معنای بررسی اعتبار یک سند از نظر قانونی بودن و رعایت موارد حقوقی آن است. استعلام ملک به منظور بررسی شرایط ثبتی و همچنین بررسی مالکیت ملک انجام می گیرد و اعتبار سند و فروشنده را برای افراد مشخص می کند. برای این منظور سازمان ثبت استاد و املاک کشور تدابیر و قوانین مشخصی را وضع کرده و رعایت آن ها در معاملات ملکی را اجباری کرده است. به این ترتیب افراد با اطمینان بیشتری وارد معامله شده و مشکلات حقوقی معاملات کاهش می یابد. در ادامه افزایش اعتماد به معاملات بیشتر شده و شاهد کاهش کلاهبرداری ناشی از این معاملات هستیم.

استعلام سند

بیش تر بخوانید:

چرا استعلام سند ملکی مهم است؟

همان طور که بیان شد استعلام سند ملک برای بررسی اعتبار فروشنده و ملک مورد معامله انجام گرفته و دارای مزایای بسیاری می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد امنیت در معاملات پیش رو
  • استعلام سند می تواند به افراد این اطمینان را بدهد که فروشنده ملک؛ صاحب و مالک ملک مورد معامله می باشد.
  • شرایط ثبتی ملک را به طور کامل گزارش می کند.
  • در صورت وجود چند مالک برای ملک مورد معامله؛ با کمک استعلام سند می توان از موضوع اطلاع یافت.
  • ملک مورد نظر دارای وام باشد و سند ملک در رهن بانک قرار داشته باشد؛ با استفاده از استعلام سند مشخص خواهد شد.
  • اگر ملک مورد نظر دارای شرایط حقوقی خاصی باشد مشخص خواهد شد.

چگونگی استعلام سند تک برگ

پیش تر اشاره کردیم که مالکین میتوانن با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک به راحتی استعلام های لازم را بگیرند. این افراد میتوانند با ارائه مدارک مورد نظر مالکیت خود را نسبت به تمام پلاک های تحت تملک خود را اثبات کنند. لازم است بدانید در سازمان ثبت اسناد و املاک تمامی پلاک های موجود ثبت می شوند. اما در برخی موارد شاهد استعلام اسناد به صورت موردی هستیم. به طوری که تنها یک سند با شرایط مشخص مورد بررسی قرار گرفته و شرایط ثبتی آن بررسی می شود. برای انجام این نوع از استعلام های ملکی نیاز به شماره سند تک برگی بوده و به صورت آنلاین و از طریق سامانه های سازمان ثبت اسناد قابل دستیابی می باشد. افراد با استفاده از این نوع استعلام می توانند وضعیت صدور سند تک برگی خود را مورد بررسی قرار دهند. در زمان انتقال اسناد ملکی که یه طور معمول در جریان معاملات اتفاق می افتد. دفاتر اسناد رسمی هنگام انجام فرایندهای لازم برای انتقال سند اقدام به استعلام سند ملکی کرده و در صورت معتبر بودن آن و عدم مشاهده موارد حقوقی؛ سند مربوطه را به نام مالک جدید انتقال خواهند داد.

بیش تر بخوانید:

نحوه استعلام سند و پلاک های ثبتی

در این مورد نیز مانند مورد قبلی فرد جهت استعلام سند مربوطه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کند. پس از مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می تواند با ارائه درخواست و مدارک خود اقدامات مربوطه را انجام دهد. نکته ای که افراد باید در نظر داشته باشند این است که استعلام سند تنها با درخواست مالک ملک و ارائه مدارک هویتی امکان پذیر بوده و افراد دیگر به راحتی قادر به استعلام نخواهد بود. تمامی این تدابیر برای حفظ حریم خصوصی افراد صورت گرفته و استعلام اسناد منوط به حضور مالکین خواهد بود. پیرو استعلام صورت گرفته تمامی پلاک های ثبتی با کد ملی مورد نظر اعلام شده و در صورت ثبت ملک و سند مورد نظر؛ اطلاعات لازم مبنی بر اثبات مالکیت فرد اعلام خواهد شد. در برخی موارد افراد به موجب معاملات انجام شده و مشکلات ناشی از آن و به منظور پیگیری های حقوقی و قضایی مربوطه؛ نیاز به استعلام اسناد پیدا می کنند. که در این موارد باید در ابتدا به مراجع قضایی مراجعه کرده و پس از صدور حکم؛ برای استعلام به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنند.  به عبارتی می توان این گونه بیان کرد که استعلام سند ملک بدون حضور مالک و با کد ملی شخص دیگر نیاز به حکم قضایی دارد و در غیر این صورت امکان پذیر نمی باشد.

نحوه استعلام سند

استعلام ملک در زمان معامله با دریافت کد رهگیری

این نوع استعلام و چگونگی دریافت کد رهگیری که در مقاله مربوطه به طور کامل شرح داده شده است در معاملات ملکی بسیار اهمیت داشته و مورد توجه می باشد. اگر در معاملات ملکی برای قرارداد مربوطه کد رهگیری دریافت شود؛ می توان به راحتی ملک مورد نظر را استعلام کرده و سپس وارد معامله شد. این فرایند در زمان تنظیم مبایعه نامه و به کمک مشاورین املاک انجام می شود که می تواند اعتبار لازم برای معامله مورد نظر را فراهم آورد. به طوری که می توان اطمینان یافت که ملک مربوطه پیش از این به فرد دیگری فروخته نشده باشد. برای انجام این نوع از استعلام نیاز به مشخصات فردی فروشنده بوده و به صورت آنلاین امکان پذیر می باشد.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

5 × 3 =

فهرست