چگونه برای ملک بدون سند باید سند تهیه کنیم؟

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
ملک هایی هستند که سند رسمی ندارند و مالک یا مالکان آن لازم است جهت دریافت سند برای این ملک های بدون سند اقدام بکنند. اما ممکن است شما به عنوان مالک یک ملک بدون سند به طور دقیق ندانید مراحل دریافت سند برای ملک بدون سند چیست و چگونه و طبق چه مراحلی باید اقدام کنید؟

 

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی دقیق و جامع چگونگی دریافت سند برای ملک بدون سند بپردازیم . پس اگر شما هم در این شرایط هستید با ما همراه باشید. افراد زیادی هستند که ملکی را خریداری کرده اند و یا از گذشتگان به آن ها رسیده است . اما این ملک سند ندارد . این اتفاق می تواند مشکل ساز شود . به همین دلیل قصد داریم نحوه دریافت سند برای ملک بدون سند را توضیح دهیم .

دلیل ضرورت دریافت سند برای ملک بدون سند

بد نیست بدانید که در سال 1310 قانون ثبت به تصویب رسید . همچنین نکته مهم این است که در بخشی از این قانون مقرر شده بود که تمام املاک در کشور باید ثبت شده و برای تمامی اموال غیرمنقول سند رسمی صادر شود . علاوه بر این همه اداره ‌های دولتی و محاکم فقط دارندگان سند رسمی را به عنوان مالک خواهند شناخت . به همین دلیل است که مالک ملک تنها با وجود سند است که به عنوان مالک شناخنه می شود. در صورتی که این آرزوی هشتاد ساله به حقیقت بپیوندد ، از بسیاری از اختلاف ‌ها، کلاهبرداری‌ ها و سوءاستفاده ‌ها جلوگیری خواهد شد . حتما شما هم تا به حال درباره زمین ‌هایی که به چند نفر فروخته شده‌اند مطالبی را در نشریات خوانده ‌اید . این زمین‌ ها معمولا آن زمین هایی هستند که سند ندارند و مشکلاتی را برای مردم و البته قوه قضاییه ایجاد می‌ کنند . پس تا سند ملکی را که می ‌خواهید خریداری کنید ، ندیده‌اید ، پولی پرداخت نکنید . طبق این مواردی که ذکر کردیم متوجه شدید که چرا اصرار داریم حتما ملک ها باید سند داشته باشند و اگر ملک سند نداشته باشد چه مشکلاتی به وجود می آید ؟ در قسمت بعدی توضیح می دهیم که چگونه باید برای ملک بدون سند، سند تهیه کرد . تا پایان این بخش، با ما همراه باشید .

بیش تر بخوانید:

مراحل و چگونگی دریافت سند برای ملک بدون سند

اولین سوالی که ذهن افراد را مشغول می کند این است که جهت دریافت سند برای ملک بدون سند در ابتدا به کجا باید مراجعه کنند ؟ و چه مراحلی را باید طی کنند . همانطور که گفتیم ممکن است است خود شما یا در آشنایان کسی را بشناسید . که خانه بدون سند دارد یا ملکی را قولنامه ای خریداری کرده باشد . برای اخذ سند جای نگرانی نیست . در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم . می توانید با انجام مراحل زیر موفق به دریافت سند شوید .

مرحله اول: جمع آوری مدارک ملک مورد نظر

شما برای دریافت سند برای ملک بدون سند پیش از هر اقدامی نیاز به مدارکی دارید . این مدارک شامل دو گروه می باشد که در قسمت بعدی با آن ها آشنا می شوید . ملک هایی که سند ندارند به دو صورت قولنامه ای یا مشاعی هستند . مدارک این دو ملک با هم متفاوت می باشد . شما با توجه به ملک خود باید این مدارک را آماده کنید .

ملک قولنامه ای

 • کپی از سند مالکیت ملک ( سند اولیه)
 • قولنامه یا قولنامه‌ هایی که متقاضی را به مالک اولیه مرتبط می ‌کند

ملک مشاعی

 • سند مشاعی متقاضی
 • در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد ارائه وکالت نامه

مرحله دوم: تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) و فایل مربوطه

شما به عنوان متقاضی باید به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا ثبت مراجعه کنید و از طریق بازدید ملک نسبت به تهیه نقشه با مختصات UTM اقدام کنید . در ادامه و پس از تهیه این نقشه فایلی را که از سوی سازمان ثبت معرفی و ارائه شده با نام xls با توجه به مندرجات و اطلاعات نقشه UTM باید از مهندس نقشه کش دریافت شود .

مرحله سوم: تهیه مدارک متقاضی

در ادامه مدارکی را اعلام می کنیم که شما باید این مدارک را تهیه کنید . این مدارک باید دارای شرایطی باشند . شما موظف به فراهم کردن مدارک زیر و تهیه عکس یا اسکن از آنها با پسوند jpg یا png با حداکثر حجم ۱۵۰ کیلو بایت هستید .

 • اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی از سند مالکیت اولیه ملک ( در اسناد قولنامه ‌ای )
 • اصل و کپی تمامی قولنامه‌ های استنادی ( در اسناد قولنامه ‌ای )
 • اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی به نام متقاضی و کپی صفحات اول ، دوم ، سوم ، صفحه حدود ملک ، توضیحات و صفحات انتقالات
 • ارائه نقشه ملک با مختصات UTM
 • فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملکی در فایل excel مربوطه
 • ارائه فیش بانکی به مقدار تعیین شده بابت هزینه تقاضا

پس از آماده کردن مدارک بالا شما باید فرم درخواست پذیرش (فرم اولیه) را تکمیل کنید . پس از تکمیل این فرم شماره ورود به سامانه ثبت ملک را دریافت می کنید . ( اگر احساس می کنید لازم است شخصی در این مراحل کمک بکند می توانید برای انجام این کار به یکی از کافی نت‌ ها یا دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید ). اقدام ضروری و مهم بعدی که باید بکنید ورود به قسمت تکمیل درخواست ( صفحه اول سامانه ثبت ملک ) با استفاده از شماره ‌های که در مرحله قبل دریافت کرده اید و کد ملی متقاضی ، است . در نهایت شما موظف به ارسال مدارک به واحد ثبتی هستید . پس از آن به مرحله پایان ثبت تقاضا و دریافت شماره پرونده خواهید رسید .

هزینه صدور سند ملک چقدر است؟

دریافت سند برای شما یک سری هزینه ها دارد ، این هزینه ها شامل بهای دفترچه مالکیت و تعرفه سند است . لازم است بدانید در کنار هزینه گرفتن سند خانه یا هزینه صدور سند ملک ، معادل ۵ درصد ارزش منطقه‌ ای معین شده بر مبنای برگ ارزیابی تعیین می شود . این مبلغ که بر اساس قیمت منطقه ‌ای املاک مشابه تعیین می‌ شود ، دریافت و به حساب خزانه‌ داری کل کشور واریز می ‌شود.  اگر ملک مورد تقاضا هیچگونه سندی نداشته باشد باید علاوه بر هزینه ‌هایی که گفته شد ، ما به ‌التفاوت هزینه ثبت و صدور سند اولیه نیز طبق مقررات توسط فرد درخواست کننده به حساب خزانه واریز گردد .

 

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

 

Tags: ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

7 + 9 =

فهرست