خانه ی شمال یا جنوبی؟

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه

اگر کمی به مسکن و بازار مسکن علاقه مند باشید حتما اصلاحاتی مانند خانه شمالی و جنوبی را شنیده اید. بسیاری از افراد زمانی که قصد خرید ملک دارند معیارهای زیادی را مد نظر دارند که یکی از این معیارها جهت ملک می باشد. در این مقاله به بررسی جهت های مختلف خانه و مزایا و معایب هر کدام می پردازیم. با ما همراه باشید.

تشخیص جهت ملک

در ابتدا و پیش از هر موضوعی باید بتوانیم جهت ملک را تشخیص دهیم. برای تشخیص جهت ملک هم باید بتوانیم جهت های جغرافیایی را تشخیص دهیم.

یکی از مهم ترین و ساده ترین راه های تشخیص جهت های جغرافیایی استفاده از خورشید می باشد. به این صورت که اگر به نحوی قرار بگیرید که دست راست‌ خود را به سمتی بگیرید که خورشید طلوع می‌کند، روبه ‌روی شما شمال، پشت سرتان جنوب، دست راست شرق و دست چپ غرب می باشد. به همین راحتی با استفاده از خورشید می توانید جهت های جغرافیایی را تشخیص دهید.

حال برای تشخیص جهت ملک نیز می توانید از جهت های جغرافیایی و خورشید استفاده کنید. به طور کلی به خانه هایی که ابتدا وارد حیاط می‌ شوید و بعد بنای خونه را مشاهده می کنید، خانه ی «شمالی» و خانه ‌هایی که اول وارد ساختمان می شوید و سپس حیاط قرار دارد، «جنوبی» گفته می شود و به همین ترتیب خانه های شرقی و غربی نیز نام گذاری می شوند.

می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به لینک زیر مراجعه کنید:

خانه ی شمالی بهتر است یا جنوبی؟

سوال اصلی که پرسیده می شود این است که خانه های شمالی بهتر هستند یا خانه های جنوبی؟ برای پاسخ به این سوال باید مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم. در نهایت افراد با توجه به ملاک ها و معیارهای شخصی خود متوجه می شوند خانه ی شمالی مناسب تر است یا خانه ی جنوبی. در ادامه معیارهایی که خانه های شمالی و جنوبی را از یک دیگر متمایز کرده است را نام می بریم و تفاوت هر کدام را بررسی می کنیم.

سرمایش و گرمایش خانه

یکی از مهم ترین تفاوت های خانه های شمالی و جنوبی در آب و هوای خانه و گرما و سرمای آن می باشد. به طور مثال خانه های جنوبی به هوای آزاد بیشتری دسترسی دارند. خانه های جنوبی در تابستان و خانه های شمالی در زمستان متعادل هستند. در مقابل خانه های غربی و شرقی در تابستان گرم و در زمستان سرد هستند.

در مناطق سردسیر معمولا خانه های جنوبی می سازند و در مناطق گرمسیر خانه های شمالی بیشتر مورد علاقه است.

یکی دیگر از تاثیرات جهت خانه نورگیری آن است. هرچه نور بیشتری دریافت کند زودتر گرم می شود و همچنین هرچه میزان نور کمتر باشد دیرتر گرم می شود. این عمل در زمستان که به گرما نیاز است بیشتر درک می شود.

همچنین خلاف آن در تابستان است که نیاز به خنکی و سرماست. هرچه خورشید در خانه کمتر بتابد خنک تر و هر چه خورشید بیشتر بتابد گرم تر است.

این موارد موجب می شود که خانه های شمالی و جنوبی نسبت به شرقی و غربی در فصول و دریافت گرما و سرما بهتر عمل کنند.

نیاز به نورگیر

بد نیست بدانید به دلیل وجود نور کافی در خانه های جنوبی نیاز به ساخت نورگیر و پاسیو ندارند. این ویژگی سبب استفاده کامل از فضای خانه می گردد که همین امکان بر قیمت آن تاثیر دارد. در واقع نوع ساخت و استفاده مفید از فضا های داخلی ساختمان تاثیر مهم بر قیمت آن دارد که در خانه های جنوبی می شود این استفاده مفید را بیشتر کرد.

پارکینگ

بله حتی پارکینگ نیز یکی از تفاوت های خانه های جنوبی و شمالی می باشد. با توجه به اینکه پارکینگ یکی از نیازهای مفید و اساسی امروزه می باشد، وجود پارکینگ در خانه ها نیازی ضروری می باشد. این ویژگی باعث شده است تا خانه های جنوبی از لحاظ پارکینگ نیز خریدشان به صرفه باشد زیرا که فضای پارکینگ بهتری دارند.

نقشه

نقشه کلی یک ساختمان برای ساخت اهمیت بسیار زیادی دارد. یک طراح ساختمان باید بداند که در ساختمان های متعدد چطور نقشه چینی کند تا بهترین استفاده از فضا شود و کمترین میزان اتلاف انرژی داشته باشیم. به طور مثال بیشتر طراح ها در آپارتمان ‌های شرقی_غربی جاگذاری اتاق ‎خواب‌ها در شرق خانه و نشیمن و آشپرخانه در غرب خانه طراحی می کنند تا بتوانند به یک نقشه خوب برسید.

 

در طراحی شمالی جنوبی آشپزخانه را به سمت نور شمال و اتاق‌خواب ‌ها به سمت نور جنوب باید طراحی شود زیرا که نور بهتری در طول روز دارند. طراح ساختمان باید به این نکته توجه کند که ساختمان در چه جهتی به کوچه دسترسی دارد و باید اتاق خواب ها را از آن دور کند تا شلوغی خیابان خواب را از ساکنین نگیرد.

در خیلی از اوقات سلیقه افراد حرف اول را در ساخت می زند اما این سلیقه نباید طوری باشد که به کلی فضای ساختمان را از حالت معمول و منطقی دور کند. به طوری که خیلی از مشکلات نظیر سروصدای خیابان یا نور اضافه و غیره وارد ساختمان شود. برای این که بتوان یک طرح معقول مطابق با سلیقه داشت باید با طراح ساختمان صحبت شود و نظر او نیز دریافت گردد.

نمای ساختمان

با توجه به جهت گیری خانه های جنوبی اغلب مدل خانه ‌های جنوبی به صورت ویلایی است. نمای ساختمان جنوبی بیشتر در معرض دید مخاطبین است. به همین دلیل بیشتر پیمانکاران از بهترین و چشم نواز‌ ترین متریال ‌ها برای نمای ساختمان‌ های جنوبی استفاده می‌ کنند. نمای قدرتمند این سازه ‌های جنوبی، یکی از مهم ترین فاکتورها برای محبوبیت آن ها به شمار می ‌روند. این موضوع یکی از بارزترین فرق خانه شمالی و جنوبی به شمار می ‌رود.

در مقابل نمای ساختمان شمالی از دید کمتری نسبت به نمای ساختمان ‌های جنوبی برخوردار است. در نتیجه استفاده از متریال‌ های ساده‌تر برای این نماها نیز ایده‌آل و مفید خواهد بود. به همین دلیل لازم نیست هزینه زیادی برای نمای ساختمان انجام شود و اینگونه به صرفه تر خواهد بود.

 درب ورودی

درب ورودی خانه‌ های جنوبی نیز از جمله المان ‌هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این درب ‌ها علاوه بر زیبایی خیره کننده، از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

درب‌ ورودی ساختمان جنوبی زیبایی ساختمان و بنا را چندین برابر می کند. بد نیست بدانید بیشتر این درب‌ ها در کنار درب پارکینگ قرار خواهند گرفت. در نتیجه امنیت بسیار بالایی را نیز در بر خواهند داشت.

امنیت خانه

از دیگر فرق ها بین خانه‌ های شمالی جنوبی می‌توان به امنیت آن ها اشاره کرد. امنیت خانه ‌های جنوبی به مراتب بیشتر از خانه ‌های شمالی می باشد. در خانه ‌هایی که به صورت جنوبی ساخته شده ‌اند، راه مستقیمی برای ورود به منزل وجود ندارد، در صورتی که در خانه ‌های شمالی می ‌توان شاهد مسیر ساده ‌ای برای سارقین بود.

نتیجه گیری

برای فرق خانه شمالی جنوبی می‌توان به مواردی از جمله موارد زیر اشاره کرد که در مقاله هر مدام را به طور مفصل بررسی کردیم:

  • نورگیر بودن آن ها
  • امنیت آن ها
  • گرد و غبار
  • سر و صدا
  • نما
  • نقشه و متراژ
  • و…

خانه شمالی یا جنوبی هر کدام در بر دارنده‌ی ویژگی ‌های خاص و متمایز کننده‌ ای هستند که مخاطبین خود را در بر دارند. خانه ‌های شمالی به جهت برخورداری از تهویه مطبوع شرایط ایده‌‎آلی را برای مخاطبین در بر خواهند داشت.

خانه ‌های جنوبی نیز به جهت برخورداری از شرایط ایده‌آل در نورگیری، امنیت، نمای خیره کننده و … انتخاب شایسته ‌ای خواهند بود. برای اینکه بتوان یک خرید ایده‌آل و مناسب را رقم زد، باید به اولویت ها و سلیقه خودتان توجه کنید.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × پنج =

فهرست