قولنامه چیست؟ در تنظیم قولنامه چه مواردی مهم هستند؟

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
اگر قصد معامله ملک دارید باید بدانید قولنامه یا سند موقت از مهم ترین و با اهمیت ترین مواردی حقوقی است که باید هنگام معامله ملک با انواع کاربری های مختلف از جمله مسکونی، تجاری و… به آن توجه کنید.

اولین اقدام برای خرید ملک یافتن ملک ایده آل و مقایسه آن با ملکی که آن را تصور می کردید است. اگر ملک مورد نظر خود را پیدا کردید به شما تبریک می گوییم. اولین اقدام پس از دیدن و پسندیدن ملک مورد نظرتان این است که به مشاور املاک مربوطه اطلاع دهید و مشاور املاک شرع به نوشتن قولنامه بکند. اگر شما هم قصد دارید در خصوص قولنامه یا سند موقت اطلاعات جامع تری داشته باشید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع و کامل قولنامه یا سند موقت بپردازیم. با ما همراه باشید. پیش تر اشاره کردیم پس از پسندیدن ملک مورد نظرتان به مشاور املاک مربوطه اطلاع می دهید و مشاور املاک مربوطه اقدام به نوشتن قراردادی بین خریدار و فروشنده می کند. به این قرارداد به اصطلاح قولنامه می گویند. همانطور که مشخص است اولین قدم جدی در معامله ملک نوشتن قولنامه آن است که باید حتما درست و با احتیاط انجام شود. در قولنامه باید موارد مهمی ذکر شود مانند نحوه انتقال سند، نحوه و شرایط فسخ معامله و موارد دیگر که در ادامه ان ها را بررسی می کنیم. تا این قسمت را مطمئنا بسیاری از مطالب برایتان آشنا بوده است. زیرا در زندگی روزمره و در طول زندگیتان با آن روبه رو شده اید، اما این تمام مواردی نیست در خصوص قولنامه وجود دارد. در ادامه به سوالاتی مانند قولنامه دقیقا چیست، چه نکات حقوقی مهم هنگام تنظیم قولنامه باید رعایت کرد و… از جمله سوالاتی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

قولنامه یا سند موقت چیست و چه تعریفی برای آن وجود دارد؟

برای تعریف ساده و بسیار خلاصه از قولنامه باید گفت که یک قرارداد اولیه بین خریدار و فروشنده است. شما به عنوان خریدار یا فروشنده یکی از طرفین معامله هستید که در این معامله فروشنده قصد دارد ملکی را به خریدار بفروشد و واگذار کند. این واگذاری شرایط به خصوصی دارد. یعنی هر معامله با توجه به شرایط ملک و فروشنده و خریدار دارای شروط به خصوصی است. قولنامه وظیفه دارد این شرایط به خصوص هر معامله را ثبت کند. واگذاری ممکن است در ازای وجه کاملاً نقد مشتری و یا در قالب چند قسط با فاصله‌های زمانی مشخص انجام گیرد . تمام این موارد در سند موقتی به نام قولنامه ثبت می شود که از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. در قولنامه تمام این جزئیات ذکر می گردند و اطلاعات مربوط به سند نیز به یادداشت می‌ رسد . نکات حقوقی مهم هنگام تنظیم قولنامه باید به اطلاع خریدار و فروشنده برسد. پس از نوشتن قولنامه که عموما توسط مشاور املاک مربوطه نوشته می شود ، طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده با مطالعه دقیق آن را امصا می کنند. در صورت امضا قولنامه یعنی با تمام شرایط و شروط این معامله موافق هستید و آن را قبول کرده اید. همچنین لازم است بدانید تا وقتی که معامله و انتقال سند و انتقال وجه به صورت کامل انجام نشده ، این سند موقت از اعتبار برخوردار است. این موضوع مهمی است که باید تمام توجه خود را به آن معطوف کنید و بدانید مسئله‌ ی تنظیم قولنامه یکی از اصلی‌ ترین مسائل حقوقی است که باید درباره ‌ی آن اطلاعات کافی داشته باشید .

بیش تر بخوانید:

در تنطیم قولنامه یا سند موقت چه مواردی باید مورد توجه قرار گیرد؟

تا اینجای مقاله حتما باید متوجه شده باشید که سند موقت از لحاظ حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به موارد نوشته شده در آن توجه نکنید ممکن است به ضرر شما تمام شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این قسمت به بررسی تمام جزییاتی که باید در قولنامه به آن توجه کنید بپردازیم. به این ترتیب با رعایت موارد زیر می توانید مطمئن باشید یک معامله بدون دردسر و سالم در پیش رو دارید.

مشخصات فردی طرفین معامله و ملک مورد نظر

لازم است بدانید اولین و مهم ‌ترین بخش در قولنامه مشخصات خریدار ، فروشنده و ملک مورد نظری است که قرار است معامله بر سر آن صورت بگیرد. پس توجه کنید تمام جزییات مشخصات خودتان و ملک را به طور دقیق یادداشت شود. این مشخصات در نهایت وارد سند اصلی ملک می شود و اگر اشباهی صورت بگیرد ممکن است برایتان دردسر ساز شده و در آینده به ضرر شما تمام شود.

ذکر شرایط فسخ قرارداد و مبلغ خسارت

در این سند همچنین زمان آغاز و پایان معامله از جمله مواردی است که باید در قولنامه نوشته شود. همچنین طرفین معامله یعنی فروشنده و خریدار بنا به توافقی که بین خودشان می ‌کنند، باید حقی را برای فسخ معامله در صورت به وجود آمدن شرایط خاص مانند منصرف شدن یکی از طرفین از فروش یا خرید ملک و یا عدم تطابق شرایط ملک با موارد ذکر شده و موارد دیگری مانند این موارد در نظر بگیرند و در صورت فسخ قرارداد توسط هرکدام از طرفین به طرف دیگر پرداخت شود. در بند قبلی در خصوص فسخ قرارداد در شرایط خاص گفتیم و همچنین گفتیم این شرایط خاص شامل منصرف شدن یکی از طرفین قرارداد است. اما بد نیست بدانید در صورتی که مشخصات اصل ملک با تعاریفی که فروشنده ادعا کرده است متفاوت باشد خریدار حق فسخ قرارداد را دارد. همچنین لازم است بدانید اگر خریدار مبلغ مربوط به قرارداد را در موعدی که از قبل مقرر شده نپردازد ، فروشنده حق اعتراض به معامله و فسخ معامله فروش ملک شخصی خود را دارد و خریدار موظف است مبلغی که جهت فسخ قرارداد تعیین شده را به فروشنده پرداخت کند.

تعیین وجه التزام در معامله و یادداشت کردن آن در قرارداد معامله

به طور معمول در قولنامه یا سند موقت طبق توافقی بین دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده هزینه ‌ای را به عنوان ضمانت اجرایی و یا خسارت در نظر می‌ گیرند که در مواقع لازم از سوی هر کدام از طرفین معامله ، به دیگری پرداخت می‌ گردد .لازم است بدانید به طور اصطلاح به این هزینه که در قولنامه یادداشت می شود و طبق شرایط خاص طرفین پرداخت می کنند ، وجه التزام می ‌گویند . اگر برایتان سوال است که دلیل تعیین این مبلغ و یادداشت آن در قولنامه چیست باید بگوییم این مبلغ پایبندی هر دو طرف به معامله را تضمین می ‌کند . به موجب این بند طرفین به یکدیگر اعتماد کرده و معامله بدون اشکال انجام خواهد شد.

 

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

2 − 1 =

فهرست