مراحل استعلام سند شورایی

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
Council document inquiry

سند شورایی یکی از سندهای پرکاربرد در بخش های کوچک شهرها و روستاها می باشد. سند شورایی نیز مانند تمامی اسناد دیگر، هنگام معامله نیاز به استعلام گرفتن دارند و با استعلام از سند شورایی می توانید از اعتبار آن سند اطمینان حاصل فرمایید. در ادامه به بررسی مراحل و نحوه دریافت استعلام سند شورایی می پردازیم. با انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سند شورایی چیست؟

در ابتدا بد نیست بدانید سند شورایی چیست و چرا به این نام شناخته می شود. در شهرهای کم جمعیت و همچنین در روستاها در زمان خرید و فروش ملک، مدارک مربوط به معامله مانند مبایعه نامه و قولنامه تنظیم شده را به شورای شهر برده و با درج مهر شورا بر روی آن تایید مالکیت ملک را دریافت می کنند.

بیش تر بخوانید:

 

به عبارتی در این شرایط سند رسمی تنظیم نمی شود و تنها مبایعه نامه مربوطه دارای مهر شورای شهر محل خواهد بود. به دلیل وجود این مهر و تایید صورت گرفته این دسته از املاک و اسناد دارای اعتبار بالاتری در مقایسه با اسناد قولنامه ای می باشند.

در نتیجه به سندی که تایید آن توسط شورای محلی یک روستا یا شهر صورت گرفته باشد، سند شورایی گفته می شود.

جالب است بدانید به دلیل عدم نیاز به پرداخت عوارض و هزینه های شهرداری، مالیات و هزینه های انتقال سند، در معامله با سند شورایی، معامله با اسناد شورایی با داشتن اعتباری کمتر از اسناد رسمی، از دیگر سندها سریع تر صورت می گیرد.

برای اعتبار سنجی و استعلام سند شورایی لازم است مراحلی را انجام دهید تا در زمان خرید ملک و ویلا با مشکلی مواجه نشوید. طبق قانون 147 و 148 برای تبدیل سند شورایی به سند تک برگ باید حتما درخواست این تغییر در اداره ثبت اسناد و املاک انجام شود.

Council document inquiry

اهمیت استعلام سند شورایی

در تعریف سند شورایی اشاره کردیم که سند شورایی جزو اسناد عادی به شمار می رود و اعتبار آن از اسناد رسمی کمتر می باشد. به همین دلیل استعلام آن پیش از هر اقدامی در معامله ضروری می باشد. در خرید زمین و ویلایی که سند شورایی دارد بسیار مهم است که به چند نکته مهم توجه کنید:

ملک اوقافی

اگر ملک مورد نظر اوقافی باشد شما به راحتی نمی توانید آن را به ثبت رسانده و درخواست سند تک برگ نمایید. به همین دلیل بسیار مهم است که پیش از معامله از شرایط ملک و زمین آن اطلاع داشته باشید. استعلام سند مطمئن ترین و بهترین راه جهت اطلاع از شرایط و وضعیت زمین و ملک می باشد.

کاربری ملک

کاربری ملک نیز یکی دیگر از موارد مهمی است که باید درخصوص ملک بدانید. در صورتی که تغییر کاربری زمین توسط اداراتی مانند جهاد کشاورزی و دهیاری ها در هنگام استعلام مشخص نشوند، پس از مدتی تخریب  ساختمان در دستور کار قرار می گیرد و یا اینکه مبلغ جریمه ای که در نظر گرفته می شود بیشتر از ارزش خود ساختمان می باشد.

همچنین ممکن است فروشنده به روش های غیرقانونی اقدام به تغییر کاربری ملک کرده باشد و در سند هم ذکر نشده باشد. به همین خاطر استعلام سند شورایی قبل از خرید زمین و ملک از لحاظ کاربری توصیه می شود.

Council document inquiry

در ادامه مهم ترین دلایل استعلام سند شورایی را نام می بریم:

 • بوجود آمدن امنیت در معاملاتی که انجام می شود
 • گزارش کامل شرایط ثبتی ملک خریداری شده برای کارهای ثبتی در آینده
 • جلوگیری از ضرر مالی برای خریدار
 • جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات حقوقی در آینده
 • اطلاع از شرایط سند مالکیت
 • اطلاع از نوع کاربری ملک خریداری شده
 • اطلاع از شرایط حقوقی خاصی که ممکن است زمین داشته باشد

مراحل استعلام سند شورایی

حالا که با اهمیت استعلام سند شورایی آشنا شدید لازم است مراحل آن را به درستی بدانید و جهت استعلام سند شورایی طبق این مراحل اقدام کنید تا معامله ای کم خطر و با آرامش خاطر داشته باشید.

قبلا در خصوص استعلام اسناد رسمی توضیح داده بودیم و می دانید که جهت استعلام سند رسمی باید به اداره ثبت مراجعه کرد. اما در خصوص اسناد شورایی به دلیل عدم ثبت در اداره ثبت مراحل استعلام به نحو دیگر انجام می شود.

شما جهت استعلام اسناد شورایی باید با در دست داشتن مدارک لازم این مراحل مهم را طی کنید:

 • ارائه یک برگ کپی از سند شورایی که مشخصات در آن ذکر شده به دهیاری
 • پیدا کردن نقشه GIS ملک و محل قرار گیری آن
 • مراجعه به جهاد کشاورزی برای اطلاع از نحوه کاربری ملک
 • مراجعه به اداره اوقاف برای اطلاع از اوقافی بودن یا نبودن ملک

تبدیل سند شورایی به سند رسمی

یکی از سوالات مهمی که پرسیده می شود امکان تبدیل سند شورایی به سند تک برگ و نحوه تبدیل آن می باشد. باید بگوییم با تمام شرایط بیان شده امکان تبدیل سند شورایی به سند رسمی وجود دارد، فقط در شرایط خاص انجام این کار سخت تر و مشکل تر خواهد بود اما دلیلی بر انجام نشدن آن نمی باشد.

مراحل تبدیل سند شورایی پس از استعلام سند به شرح زیر می باشد:

 • در اختیار داشتن یک برگ کپی برابر اصل از سند شورایی که به نام خریدار است
 • کپی از پشت و روی کارت ملی و شناسنامه
 • پرداخت هزینه ثبت نام در سیستم اداره ثبت
 • ثبت اطلاعات در سامانه
 • نقشه جی پی اس زمین و ملک
 • پست مدارک به اداره ثبت شهرستانی که ملک در آن قرار دارد

در برخی موارد ممکن است دهیار منطقه ای که ویلا و ملک در آن واقع شده است درخواست سند کل روستا را به بنیاد مسکن نداده باشد و ممکن است ویلای مورد نظر در نوبت سند نباشد.

در این صورت و جهت تبدیل سند شورایی به سند تک برگ، شخص خریدار باید از با توجه به  ماده 147 اداره ثبت از اداره ثبت درخواست کارشناس زمین مورد نظر را بدهد تا پس از  نقشه برداری و تهیه نقش جی پی اس، مشخصات و حدود زمین مشخص شود.

پس از پر کردن مدارک مربوط به درخواست سند زمین در اداره ثبت و گرفتن کد رهگیری و تشکیل پرونده، تقاضای سند را به اداره ثبت ارسال نماید. پس از طی این مراحل ملک یا ویلا در نوبت گرفتن سند قرار می گیرد.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × چهار =

فهرست