چک ضمانت تخلیه ملک چیست؟

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
چک ضمانت تخلیه ملک

یکی از مهم ترین موارد هنگام معامله و بستن قرارداد اجاره توجه به زمان پایان و تخلیه ملک توسط مستاجر است. یکی از مشکلاتی که در روابط مالک و مستاجر شاهد آن هستیم، عدم تخلیه به موقع ملک و یا عدم پرداخت اجاره بها است. به دلیل زیاد شدن این موارد و دردسر های ناشی از آن تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی موضوع چک ضمانت تخلیه ملک بپردازیم. با ما همراه باشید.

اگر به عنوان مالک قصد اجاره دادن ملک خود را دارید با این موضوع درگیر خواهید بود که برای اطمینان از تخلیه به موقع ملک چه می توان کرد؟ یکی از راهکارهای موجود دریافت چک ضمانت نخلیه از مستاجر می باشد. در ادامه قوانین و نحوه استفاده و نوشتن چک ضمانت را شرح خواهیم داد.

چک ضمانت تخلیه ملک به چه معناست؟

در ابتدای قرارداد پس از انجام توافقات لازم پیرامون ملک و اجاره بها، مالک ملک می تواند جهت کسب اطمینان از تخلیه به موقع ملک خود چک ضمانت تخلیه از مستاجر بخواهد که متفاوت از مبلغ رهن ملک است. این چک که از سوی مستاجر به مالک داده می شود دارای مبلغی مشخص بوده و برای تاکید بالاتر جهت تخلیه ملک در زمان مقرر دریافت می شود. چک ضمانت تخلیه ملک از نظر قانونی موردی نداشته اما دریافت آن در عرف جامعه رواج داشته و برای آن قانونی مطرح نشده است. وجود چک ضمانت تخلیه تنها برای اطمینان خاطر موجر بوده و تنها از نظر روانی می تواند مستاجر را مجاب کند تا ملک را به موقع تخلیه کند.

بیش تر بخوانید:

چک ضمانت تخلیه چگونه باید نوشته شود؟

از آن جایی که این چک جنبه ضمانت دارد باید هنگام نوشتن آن به نکاتی توجه کنید تا دردسری متوجه دو طرف معامله نشود. از جمله نکاتی که در نحوه نوشتن چک ضمانت تخلیه اهمیت دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چک با مبلغ مشخص و توافق شده نوشته شود.
  • چک ضمانت تخلیه باید بدون خط خوردگی نوشته شود.
  • عدد و حروف در چک ضمانت تخلیه باید یکسان باشد
  • چک ضمانت تخلیه را حتما در وجه مالک یا همان موجر بنویسید و از نوشتن چک در وجه حامل خودداری کنید.
  • صدور چک در وجه حامل تهدیدی برای مستاجر خواهد بود و در صورت گم شدن چک می تواند دردسر ساز شود. لذا بخش “حواله کرد “در چک را برای اطمینان بالاتر خط بزنید.
  • پشت چک تخلیه قید شود که جهت ضمانت صادر شده است. عبارت ” این چک به منظور ضمانت صادر شده است” کفایت می کند.
  • مشخصات چک صادر شده شامل مبلغ، شماره چک، تاریخ صدور و دلیل تحویل آن به مالک می بایست به طور دقیق در اجاره نامه ذکر شود. علاوه بر این تاکید بر تحویل چک در زمان تخلیه ملک نیز باید در قرارداد عنوان شود.

برای درج مشخصات چک ضمانت تخلیه در قرارداد می توان نمونه متن زیر را تکمیل و در اجاره نامه ذکر کرد.

یک فقره چک به شماره ………. به مبلغ ……….. در وجه آقا/خانم ……….. بابت ضمانت تخلیه ملک اجاره شده به شماره اجار‌نامه ………. نزد املاک ………… به موجر تحویل داده شده و موجر باید بعد از انجام تسویه حساب و اتمام قرارداد و تخلیه ملک، چک را به مستاجر برگرداند.

چک ضمانت تخلیه ملک

بیش تر بخوانید:

نکات مهم در خصوص چک ضمانت تخلیه

معنا و دلیل نوشتن چک صمانت تخلیه را متوجه شدید و نحوه نوشتن درست این چک نیز توضیح دادیم. حالا به بررسی نکاتی پیرامون این موضوع می پردازیم. با داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص چک ضمانت تخلیه می توانید اطمینان خاطر بیشتری نیز داشته باشید. با ما همراه باشید.

نکته اول: گم شدن چک ضمانت تخلیه

برخی مواقع به سبب سهل انگاری مالک چک ضمانت تخلیه ملک مفقود می شود. در این شرایط تکلیف چیست و آیا این موضوع برای مستاجر مشکلی ایجاد خواهد کرد؟ باید بگوییم اگر در زمان نوشتن، چک ضمانت در وجه مالک صادر شده باشد و در وجه حامل نباشد گم شدن چک ضمانت تخلیه مشکلی ایجاد نخواهد کرد چرا که تنها مالک اجازه برداشت آن را داشته و در صورت ارائه آن توسط شخص دیگری به بانک، امکان برداشت پول نخواهد را نخواهد داشت. اما باید توجه داشت در صورت مفقود شدن چک مالک باید مستاجر را در جریان گذاشته و گم شدن چک و عدم امکان تحویل آن به مستاجر در زمان تخلیه را در برگه که به امضای هر دو طرف معامله رسیده است اعلام کند.

نکته دوم: چک ضمانت تخلیه بدون تاریخ

بر اساق قانون تنها در صورتی چک های ضمانت دارای اعتبار لازم در مراجع قانونی خواهند بود که تاریخ مشخصی در آن درج شده باشد. تنها در این صورت چک ضمانت تخلیه لازم الاجرا یا تجاری به شمار می رود. چنانچه چک مورد نظر بدون تاریخ تنظیم شود در هیچ دادگاهی قابل پیگیری نخواهد بود. توصیه دیگری که برای چک های ضمانت می توان کرد تنظیم آن بر اساس تاریخ عقد قرارداد اجاره می باشد. چرا که اگر مطابق با تاریخ سررسید قرارداد باشد چنانچه مشکلی ایجاد شود امکان استفاده از چک وجود نخواهد داشت.

نکته سوم: آیا چک ضمانت تخلیه قابل وصول است؟

چک ضمانت تخلیه در صورت لزوم قابل وصول است اما تنها در زمان عدم پایبندی مستاجر به تعهدات خود می توان برای برداشت مبلغ چک اقدام کرد. در صورتی که بر روی چک قید شود که جهت ضمانت بوده است با دستور مراجع قانونی اجازه برداشت خواهد داشت. لذا در این زمان مالک ملک می تواند به مراجع قانونی مراجعه کرده و با اعلام عدم تخلیه ملک توسط مستاجر، درخواست خود مبنی بر برداشت چک را اعلام کند. در این شرایط می توان به بانک مراجعه و در صورت داشتن موجودی مبلغ مربوطه را برداشت کرد. نکته ای که در مورد چک های ضمانت تخلیه باید عنوان شود این است که این چک ها کیفری نیستند و در دسته چک‌های مدت‌دار قرار می‌گیرند. به عبارتی تنها می توان چک را برگشت زد و اقدامات کیفری از جمله بازداشت برای آن اجرا نمی شود.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هفده + سه =

فهرست