چک و نکات استفاده از آن در قرارداد ملکی

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه

معاملات ملکی با مبالغ بالا صورت می گیرید که یکی از مهم ترین و پرکابردترین راه های پرداخت در این ماملات استفاده از چک می باشد. اما باید بدانید استفاده کردن از چک به عنوان خریدار و یا دریافت چک به عنوان فروشنده در این معاملات نیاز به توجه به نکاتی دارد. با توجه به این نکات می توانید یک معامله سالم و بدون دردسر را داشته باشید. در این مقاله به بررسی نکات مربوط به چک در معاملات ملکی می پردازیم. با ما همراه باشید.

چک چیست؟

بد نیست در ابتدا به این سوال جواب دهیم و چک را به طور کامل تعریف کنیم. در تعریف چک باید بگوییم با توجه به ماده 310 قانون تجارت «چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد، کلاً یا بعضاً مسترد و یا به دیگری واگذار می نماید.»

در تعریف ساده تر می توان گفت چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده می تواند تمام یا قسمتی از پولی که نزد بانک دارد را پس بگیرد یا به شخص دیگری واگذار نماید.

بیش تر بخوانید:

قوانین مهم و جدید چک در معاملات ملکی

در سال های اخیر چک ها تغییرات زیادی کرده اند و قانون گذار نیز تغییرات جدی و مهمی در قوانین چک اعمال کرده است. به طور کلی می توان گفت که چک های جدید که به چک های صیادی معروف هستند نسبت به چک های قدیمی از ضمانت اجرای بیشتری برخوردارند.

تفاوت های چک های قدیمی و جدید به شرح زیر می باشد:

چک‌های قدیم چک‌های جدید
نیاز به ثبت‌نام در سامانه صیاد ندارد نیاز به ثبت‌نام در سامانه صیاد دارد
بارکد روی چک درج نمی‌شود بارکد روی چک درج می‌شود
شناسه 16 رقمی روی چک چاپ شده است شناسه 16 رقمی روی چک چاپ شده است
لوگو بانک روی چک چاپ نشده است لوگو بانک روی چک چاپ شده است
ممنوعیت دروجه‌حامل وجود ندارد ممنوعیت دروجه‌حامل وجود دارد
رنگ‌بندی صورتی و سبز رنگ‌بندی صورتی و بنفش
تاریخ اعتبار برای دسته‌چک در نظر نگرفته شده است تاریخ اعتبار برای دسته‌چک در نظر گرفته شده است
ممنوعیت برای ظهرنویسی وجود ندارد

اعتبارسنجی صادرکننده چک برای هرکسی وجود ندارد

ممنوعیت برای ظهرنویسی وجود دارد

اعتبارسنجی صادرکننده چک برای هرکسی وجود دارد

مهم ترین تفاوت های چک های قدیم و جدید را گفتیم. در ادامه استفاده از چک در معاملات ملکی را بررسی می کنیم.

استفاده از چک در معاملات ملکی

زمانی که استفاده از چک را به عنوان روش پرداخت در این معامله ملکی انتخاب می کنید به این معناست که کل مبلغ توافق شده برای فروش ملک مورد نظر در یک مرحله و به صورت یک جا پرداخت نمی شود، بلکه در زمانه ای تعیین شده و توافق شده از جانب طرفین معامله و به مرور توسط چک ها با مدت معین پرداخت می شود.

حالا اگر از چک های جدید یا چک های صیادی در معاملات ملکی استفاده می کنید باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید.

در صورت استفاده از چک صیادی، باید به محض دریافت چک توسط صادر کننده، نام شما در سامانه صیاد ثبت شود و متعاقبا توسط شما به عنوان دارنده نیز در سامانه مربوطه ثبت شود.

توجه به این نکته ضروری است چون در صورت عدم ثبت چک صیاد در سامانه ، از مزایای اسناد تجاری بی بهره خواهید بود و در واقع چک دریافتی صرفا یک طلب مدنی محسوب می شود که نیاز به اثبات دارد.

فسخ معاملات ملکی (در صورت استفاده از چک)

شرایط فسخ قرارداد ملکی در صورتی که از چک به عنوان راه پرداخت استفاده می شود یکی از سوالات مهم می باشد. لازم است بدانید صرف عدم پرداخت وجه چک موجب حق فسخ فروشنده نخواهد بود چرا که مطابق قانون مدنی به محض وقوع عقد بیع هر یک از مشتری و خریدار مالک خواهند بود. اما قانونگ ذار در یک رای وحدت رویه مقرر کرده است فروشنده با پاس نشدن وجه چک ، حق فسخ قرارداد را دارد البته اگر این حق در قرارداد شرط شود.

نکات نهایی و مهم استفاده از چک در معاملات ملکی

شرایط استفاده از چک در معاملات ملکی و تفاوت های چک های جدید و قدیم و همچنین شرایط فسخ قرارداد را ذکر کردیم. در نهایت مهم ترین نکات حقوقی استفاده از چک در معاملات ملکی را نام می بریم:

  • در زمان صدور چک سعی کنید متن چک را خودتان و با دست خط و قلم خود بنویسید. و توجه کنید که تمام متن چک توسط صاحب حساب نوشته می شود تا ادعای جعل در آن وجود نداشته باشد.
  • ابتدا متن چک را بنویسید و بعد آن را امضا کنید و از ثبت امضا و تاریخ، بدون تکمیل متن چک خودداری کنید.
  • از امضا های ساده که به راحتی جعل می شوند استفاده نکنید و در زیر امضا نام و نام خانوادگی خود را بنویسید.
  • اگر از چک های قدیم استفاده می کنید سعی کنید در قسمت “در وجه“ که روی چک درج شده است اسم شخص دریافت کننده را ذکر کنید و از عبارت حامل استفاده نکنید. همچنین چک های دریافتی را نیز در وجه خود دریافت کنید.
  • اگر خریدار در معامله ای که انجام میدهید دو نفرند و چکی که پرداخت می شود متعلق به یکی از خریداران است، دقت شود که خریدار دیگر هم پشت برگه چک را به عنوان ضامن امضا کند و در قرارداد نیز میزان بدهی او مشخص شود.
  • اگر صادر کننده چک زودتر از سررسید چک، به حساب شما پول واریز کرده و یا از هر طریق ( مثل کارت به کارت ) وجه را به شما انتقال داده است و درخواست برگرداندن لاشه چک را داشته باشد، در این صورت شما باید قبل از برگرداندن چک به او، ابتدا بررسی کنید که پول از حساب چه کسی به حساب شما منتقل شده است.
  • حتما در متن قرارداد شماره چک هایی را که بین دو طرف معامله رد و بدل میشود قید کنید تا از سواستفاده های احتمالی جلوگیری شود.
  • اگر از چک های صیادی در معاملات استفاده می کنید باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که امکان صدور و انتقال چک به صورت حامل وجود ندارد و در صورتی که به صورت حامل صادر یا ظهرنویسی شود چک محسوب نمی شود.
  • اگر قصد خرید یا فروش با شرکت ها یا موسساتی را دارید که به واسطه مهر شرکت، چک صادر می‌کنند، توجه داشته باشید که در قوانین صدور چک، ‌این مهر به تنهایی کافی نیست و هنگام صدور چک در معاملات مسکن و دیگر معاملات، نیاز است که امضای فرد صاحب امضا نیز در آن درج شده باشد.

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هفت − پنج =

فهرست