بررسی جامع حق پشیمانی

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
در زمان معاملات مختلف ممکن است به هر دلیلی یکی از طرفین معامله از ادامه معامله پشیمان شود. در این صورت اگر حق پشیمانی تعریف نشده باشد به مشکل برخواهند خورد. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل حق و شرط پشیمانی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

شرط پشیمانی به چه معناست؟

قبل از هر چیزی لازم است به تعریف شرط پشیمانی بپردازیم. زیرا ممکن است برخی از افراد با معنای آن آشنایی نداشته باشند. شرط پشیمانی که در معاملات مختلف از جمله معاملات ملکی مطرح می شود. یکی از انواع خیار شرط بوده و برای فسخ قرارداد مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که مشخص است این نوع از خیارات مربوط به زمانی است که یکی از طرفین از معامله صورت گرفته پشیمان شود و برای فسخ آن اقدام کند. اما بر اساس قانون باید شرایط و جزئیات مربوط به این شرط مشخص شود. اینکه طرفین قرارداد تا چه زمانی می توانند از این حق و یا شرط استفاده کنند؟ در صورت فسخ قرارداد بر اساس این شرط باید خسارتی پرداخت شود؟ این میزان خسارت چقدر خواهد بود؟ آیا این شرط در هر حالتی و با هر دلیلی قابل استفاده است؟ در ادامه توضیح می دهیم هر کدام از موارد بالا را به چه صورت باید بررسی کنید و به جواب سوال خود برسید.

شرایط قانونی برای استفاده از شرط پشیمانی چیست؟

شرط پشیمانی نیز مانند دیگر قوانین حاکم بر قراردادها دارای اصولی می باشد که باید مد نظر قرار گیرد. در صورت عقد قرارداد ملکی باید بدانید که این شرط به صورت پیش فرض در قراردادها وجود نداشته و باید به صورت مکتوب و توافق شده در قرارداد درج شود.

همان طور که بیان شد شرط پشیمانی یکی از انواع خیار شرط در معامله می باشد که یکی از اصلی ترین اصول مربوط به خیار شرط تعیین مدت زمان می باشد. به عبارتی اگر برای خیار شرط مدت زمان تعیین نشود این شرط باطل بوده و قابل اجرا نخواهد بود. پس باید طرفین معامله توجه داشته باشند که اگر قصد استفاده از حق پشیمانی در معامله را دارند باید به نکته توجه کنند.

آن ها باید این شرط را برای مدت زمانی مشخص (به عنوان مثال 48 ساعت بعد از عقد قرارداد) تعیین کنند و در قرارداد مربوطه درج کنند. ممکن است برای شما هم سوال باشد میزان خسارت به وجود آمده برای طرف مقابل چقدر می باشد؟  پس در ادامه روند تعیین شرط پشیمانی و مدت زمان آن باید مبلغی را نیز به عنوان ضرر و زیان تعیین کرده و در قرارداد درج کنید. چرا که در غیر این صورت نمی توانید ادعایی برای دریافت خسارت داشته باشد.

به این ترتیب تنها زمانی قادر به استفاده از شرط پشیمانی و دریافت ضرر و زیان در قراردادها خواهید بود که موارد زیر را رعایت کرده باشید:

  • توافق برای اجرای حق پشیمانی
  • تعیین مدت زمان برای استفاده از شرط پشیمانی
  • تعیین ضرر و زیان قابل پرداخت توسط فسخ کننده قرارداد
  • درج کردن تمامی موارد ذکر شده در قرارداد

با رعایت این موارد می توانید از داشتن حق پشیمانی برای خود مطمئن بوده و در صورت نیاز از آن بهره مند شوید.

نحوه اجرای شرط پشیمانی

برای اجرای این شرط منوط به شرایطی می باشد که در ادامه ذکر خواهد شد:

  • اطلاع به طرف مقابل برای پشیمانی از قرارداد
  • اقدام به موقع در زمان تعیین شده در قرارداد
  • اقدام از طریق مراجع قانونی و نه مشاور املاک

افراد باید در نظر داشته باشند که به دلیل تعیین زمان در این شرط تنها در صورتی قادر به فسخ و یا دریافت ضرر و زیان خواهند بود که در زمان تعیین شده اقدام قانونی انجام دهند. به عبارتی اگر فرد پشیمان از معامله تنها به طرف مقابل و یا به مشاور املاک اطلاع دهد کافی نیست. و باید حتما در زمان تعیین شده به مراجع قانونی مراجعه کرده و موضوع را پیگیری کند. اگر به مراجع قانونی مربوطه اطلاع ندهد نمی تواند از حق خود بهره مند شود.

بیش تر بخوانید:

دریافت ضرر و زیان از فرد فسخ کننده قرارداد

با توجه به قرارداد و توافقات درج شده در آن افراد می توانند خسارت مربوطه را در صورت فسخ قرارداد دریافت کنند. اما این مورد برای هر دو طرف معامله آسان نخواهد بود.  به طوری که دریافت خسارت و ضرر و زیان برای خریدار با دردسر همراه بوده و ممکن است با همکاری نکردن فروشنده همراه باشد.

در صورت فسخ قرارداد توسط فروشنده، وی باید علاوه بر مبالغ دریافتی جهت فروش ملک مبلغ تعیین شده به عنوان ضرر و زیان را نیز پرداخت کند. البته لازم به ذکر است معمولا فروشندگان به راحتی راضی به پرداخت ضرر و زیان نشده و خریدار با دردسر و با پیگیری از مراجع قانونی باید حق خود را طلب کند.  اما اگر فسخ قرارداد توسط خریدار انجام شده باشد فروشنده می تواند خیلی راحت تر از مورد قبلی حق خود را دریافت کند.

فروشنده هزینه مربوط به ضرر و زیان را از مبالغ دریافت شده (به عنوان مثال مبلغ دریافتی در جلسه عقد قرارداد یا همان مبلغ فی المجلس) کسر کرده و مابقی مبالغ را به خریدار برمی گرداند.

ایجاد شرط پشیمانی در قرارداد عقلانی است؟

ما به شما توصیه میکنیم در قراردادهای اجرا شده و شرایط حاکم بر آن ها ترجیحا اگر از این شرط استفاده نشود و تمام توجه افراد به انتخاب درست و با تدبیر باشد کاری منطقی تر و مناسب تر خواهد بود. پس توصیه می شود با مشاوره به جا و بررسی تمامی جوانب در زمان معامله از ایجاد این شرط خودداری شود. چرا که در هر صورت این شرط می تواند به ضرر هر دو طرف معامله باشد.

 

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهار × پنج =

فهرست