بررسی خرید و فروش وام از دید قانونی

folder_openمقاله
commentبدون دیدگاه
پدیده خرید و فروش وام های بانکی در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته است . کسانی که واجد شرایط دریافت وام های مختلف هستند و نیازی به وام ندارند، وام خود را در اختیار کسانی قرار می دهند که نیاز به وام دارند ولی واجد شرایط دریافت آن نیستند.

لازم است بدانید خرید و فروش وام در کشورمان تنها مربوط به اقشار کم درآمد نیست و دیده شده است که وام‌ های کلان بانکی نیز به خرید و فروش رسیده است. اگر شما هم در خصوص شرایط خرید و فروش وام و قانونی بودن یا نبودن آن سوال دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به طور مفصل از دید قانونی و شرعی این پدیده را بررسی می کنیم.

خرید و فروش وام از منظر حقوقی:

پدیده خرید و فروش وام های بانکی از دید قانونی و حقوقی را می توان بررسی کرد.

بر اساس ماده ۱۸۳ قانونی مدنی:

عقد عبارت از اینست که دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد.

خرید و فروش وام به عنوان یک نوع عقد محسوب می‌ شود که باید همچون کلیه عقود، دارای چارچوب قانونی مشخصی باشد و با رعایت موازین شرعی و حقوقی منعقد شود. اساسا خرید و فروش وام در خصوص وام‌ های غیر قابل انتقال بانکی صورت می‌ پذیرد و آنچنان در مورد خرید و فروش وام‌ های بانکی که قابلیت انتقال به غیر را دارا می‌ باشند، متداول نیست. زیرا در خصوص وام‌ های قابل انتقال، اشخاص بدون هیچ محدودیتی و به راحتی از بستر بانکی می‌ توانند اقدام به معاوضه و انتقال وام به غیر نمایند.

در عقد مربوط به خرید و فروش وام؛ دو رکن اصلی عقد که خریدار و فروشنده می‌ باشند، حضور دارند و طرفین می‌ توانند با رعایت موازین قانونی نسبت به خرید و فروش وام اقدام نمایند. مورد یا موضوع عقد نیز خرید و فروش امتیاز وام تعیین می‌ شود و دیگر بندهای عقد بر اساس توافق طرفین و لحاظ نمودن قوانین و شرعیات تنظیم می‌ شود.

بیش تر بخوانید:

بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی:

قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌ اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

خرید و فروش وام های بانکی هم در مبالغ پایین تر و هم در مبالغ کلان به طور چشم گیری وجود دارد.

موسسات و شرایط خرید و فروش وام

حال که خرید و فروش وام را از نگاه قانونی تحلیل کردیم نیاز به بیان توضیحات مختصری در مورد نقش موسسات نقل و انتقال وام داریم. در این میان موسساتی نیز وجود دارند که خرید و فروش وام را انجام می دهند. موسسات خرید و فروش وام پلی میان خریداران و فروشندگان وام هستند.

در واقع این موسسات قراردادی را با فروشندگان امتیاز وام که به هر دلیلی قصد واگذاری وام خود را دارند منعقد کرده و به خریدار منتقل می کنند و درصد مشخصی را دریافت می کنند. موسسات خرید و فروش وام مناسبات حقوقی میان دو طرف را انجام داده و آن را در هنگام عقد قرارداد لحاظ می کنند. همچنین در هنگام عقد قرارداد تضمین‌ های لازم را از طرفین معامله دریافت می کنند.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که در هنگام مراجعه به این موسسات باید حتما از اعتبار آنان اطمینان حاصل کنید چرا که کلاهبرداری های بسیاری نیز در این زمینه انجام می شود.

خرید و فروش وام از دیدگاه کارشناسان :

به عقیده بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران؛ افزایش روزافزون خرید و فروش وام، در بسیاری از موارد به جهت نفوذ دلالان اقتصادی در سیستم‌ های بانکی می باشد. این موضوعی است که نیازمند توجه کافی دستگاه‌ های ذی ربط و قوه قضاییه به این حوزه دارد. خوشبختانه قوه قضاییه به شدت با کلاهبرداران و افراد سودجو در زمینه خرید و فروش برخورد داشته است و شاهد کنترل فعالیت سوداگران بازار خرید و فروش وام هستیم.

استفتا از مراجع تقلید در خصوص خرید و فروش وام‌ های بانکی :

به جهت اهمیت خرید و فروش وام از منظر شرعی، تصمیم گرفتیم  به برخی از نظرات فقهی مراجعه تقلید در خصوص خرید و فروش وام‌ های بانکی بپردازیم:

آیت‌ا… العظمی سیستانی:

دریافت وجه در مقابل واگذاری وام فی ‌نفسه اشکال ندارد.

آیت‌ا… العظمی مکارم شیرازی:

چنانچه این کار با مقررات بانکی که وام می‌ دهد مخالفت نداشته باشد، اشکالی ندارد.

آیت‌ا… العظمی صافی گلپایگانی:

اگر منظور این است که مثلا امتیاز وام را بفروشد وجه شرعی ندارد و اگر پولی را به عنوان وام گرفته و نزد خودش موجود است و می‌ خواهد همان را به قیمت بیشتر بفروشد در صورتی ‌که وام ربوی نبوده اشکال ندارد و اگر ربوی بوده چون مالک آن نشده فروشش جایز نیست. وا… العالم.

آیت‌ا… العظمی نوری همدانی:

چنانچه برخلاف مقررات دولت اسلامی نباشد، می‌ توان حق امتیاز را به دیگری واگذار و مبلغی را دریافت کرد.

 

کارگشایی صداقت با داشتن چندین سال سابقه درخشان، بستری فراهم کرده است که با اجاره سند های قانونی و معتبر در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید و مشکلات مالی و حقوقی خود را با پرداخت درصد بسیار کمی از ارزش سند، برطرف کنید.
جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن تنها کافی است که با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید.

Tags: , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پنج × 2 =

فهرست